2015 Beklentileri

Olympus PEN E-P5

Olympus PEN E-P5

Fotoğrafla ve elektronik dünya ile ilgilenen herkesin kaderidir; çevreden biri yeni bir cihaz alacağı zaman aranırsınız ve görüşünüz alınır. Dün yine böyle bir sebeple arkadaş aradı. Kendisi fotoğrafçı değil ama fotoğraf çekmekten de zevk alıyor, bir DSLR'ı var. Sorusu 6D mi yoksa 7D'mi alsam? Bir Canon kullanıcısı olarak bunu söyleyeceğimi hayal etmezdim ama  "çok istiyorsan 6d'yi al ama ben senin yerinde olsam Sony, Olympus veya Fuji'nin aynasız makinelerinden birini alırdım" dedim. Hatta bende bir tane Olympus Pen E5 var gayet memnunum. Kendim için fotoğraf çektiğim zaman artık yanıma onu alıyorum diye başladım. Aklı karıştı tabii ve ben biraz daha inceleyeyim diyip telefonu kapattı.

Gerçekten ne günlere geldik. Vakti zamanında Canon ve Nikon kavgaları ortalığı götürürdü. Gerçi benim pek umurumda olmazdı, zira benim Canon seçimim vakti zamanında Canon ile başlayıp lens yatırımını o yönde yapmam sebebi ile gerçekleşti. Çok da memnuniyetsizliğim olmadı doğrusu. İhtiyaçlarıma cevap veriyordu hala da gayet iyi makineler ama geçen zaman içinde fiyatı da bayağı şişmeye başladı sırf bu yüzden 5D Mark II'den Mark III'e geçiş yapmadım ve bir sonrakine atlamayı bekliyorum zira bu fiyatlarla parasını çıkarmıyordu. (Bakınız "Kaç Para" isimli yazımıza)

Nokia 3310

Nokia 3310

Son iki yılda Canon ve Nikon çok değişmedi her üründe bir iki özellik ekleyip yollarına devam ettiler, sorun diğerlerinde... Vakti zamanında Ericsson ve Nokia vardı. Genelde kullanıcılarda bu iki markadan biri olurdu. İkisi de bulundukları yerde sonsuza dek kalacağını düşündü ama ortaya çıkan Apple, Samsung ve onların da arkasında LG ve HTC gibi markalar bu iki markayı ezdi geçti. Artık ikisi de yok. Nokia markasını alan Microsoft Nokia markasını kullanmayacağını açıkladı. 

Bu gidişle Canon ve Nikon için de benzer bir yol gözüküyor. İkisi de zarar açıkladı. Zaten akıllı cep telefonları pazarı Ixus gibi point & shoot makina pazarını tamamen yok etti. 2015 bu iki marka için kader yılı olacak. Canon'un aynasız orta format cihaz çıkartacağı söylentisi 2014'de boş çıktı. Nikon'u çok takip etmiyorum ama ondan da bu sene vayy dedirtecek bir şey çıkmadı. Buna karşın bakalım 2014'de cihaz dünyasında neler oldu?

Sony A7

Sony A7

Sony 7 serisinde bir dizi 35mm (full frame) cihaz çıkarttı. Her cihazın özelliği farklı, 35mm aynasız seçeneğinde tek tercih Sony. Lens seçeneği olarak Canon gibi hem ucuz de kaliteli ama pahalı ürünler mevcut. Kaliteli lensler optiğin lideri Carl Zeiss ürünü. Bu fiyatlarla Canon'dan iyi ve ABD fiyatı ile Türkiye fiyatı arasında çok büyük fark yok. Canon'da bu fark dehşet ölçüde fazla, Canon Türkiye pazarını yıllardır bu şekilde sömürüyor. Ayrıca Sony 7 serisi boyut ve ağırlık olarak tüm aynasızlarda olduğu gibi düşük. Sony muhtemelen 7 serisinde devam edecektir. Gökhan ile beraber bu cihazı test etme yönünde planlarımız da var. Bunun üstüne 2015'de büyük bir haber beklemiyorum.

Panasonic GH4 mirorles micro 3/4 (sensör boyu full frame'den (35mm) oldukça düşük) ile aynasız micro 3/4 pazarını 4K video çekim yapan cihazla salladı. Özellikleri müthiş ama videoya henüz girememiş bir kişi olarak beni çok etkilemedi ama düğün çekiyorum, videoda işimin parçası diyenler bakabilir. Panasonic'de 4K çeken makina var Canon 7D çıkardı daha bu ay ve yok.

Fuji x100s

Fuji x100s

Fuji ve Olympus'un sonu Kodak gibi olmadı ve iki firmada küllerinden yeniden doğdu. İki firmada micro 3/4 standardında ilerliyor ve çıkardıkları cihazlar retro görünümünde son derece şık, hafif ve bir ton özellik içeriyorlar. Hepsi akıllı telefonuza bağlanabiliyor, çektikleri fotoğrafları gönderebiliyor, işleyebiliyorsunuz, geo tagging yapabiliyorsunuz. Cep telefonu ekranından görüntüye bakıp çekebiliyorsunuz. Son tatilimde eşimle beraber selfi'yi bu şekilde yaptık... İsterseniz bastıktan sonra timer yapıp cep telefonunuzu çekerken cebinize bile kaldırabilirsiniz. Sarsıntı önleyici sistemleri son derece gelişmiş, Elde Canon ile çektiğim video ile Olympus videoları arasında ciddi fark var. Olympus videolarını sanki dolly ile çekmişim gibi duruyor.

Olympus Pen E-P5 ile akıllı telefonunuzu da kullanarak selfie çekilebiliyor. Güzel tarafı selfie olduğu bile belli değil.

Olympus Pen E-P5 ile akıllı telefonunuzu da kullanarak selfie çekilebiliyor. Güzel tarafı selfie olduğu bile belli değil.

Pentax ise Fuji, Olympus, Sony aynasız 35mm ve altındaki sensör boyutlarını ele geçirirken ve Hasselblad ve Phaseone orta formatta lüks araba fiyatına makine satarken orayı da ben doldurayım dedi ve ilk $10K altı DSLR orta formatı çıkardı. Benim beklentim aynasız $5K altı orta format bir makine. İlk aynasız duyurusu Hasselblad ile pazarı paylaşan PhaseOne'dan geldi. O da fiyatı aşağı çekmeye yanaşmıyor, hala pahalı. 2015 için ümidimi hala koruyorum. Pentax belki bombayı patlatır ama 2014'de yeni orta format DSLR çıkarmışken ondan zor. 

Yazılım tarafında Adobe aldı yürüdü, CC ile iyice yerini sağlamlaştırdı. Meydan okuyacak yakın rakibi dahi yok, Photoshop Google'lamak, gibi standart günlük kelime oldu. RAW işlemde ise Lightroom'a rakip Capture One'ı görüyorum ama kullanımı biraz daha karışık yine de çok iyi bir ürün. Bu arada Capture One , Pha'ı stüdyomuzda anlatırız.

Işıkta favorim Profoto. İsveç'liler kaliteli ve pahalı ürünlerde iyiler doğrusu. Deneme imkanım olmadı ama B1 gerçekten çok güzel ve kaliteli bir ürün yalnız stüdyoda dahi pille kullanılması saçma olmuş, üstüne bir priz soketi koymak bu kadar mı zor olur? 

Son olarak bilgisayar. Normalde yazılacak konu değil ama Apple Store'a gidip 5K'lık Apple İMac'i görünce insan eriyor. Yalnız 7,300TL'lik fiyat bitirici bir fiyat. iPhone, iPad ve MacBook Pro derken o kadar Apple ürünlerine alıştım ki cihaz yenilerken başka da bir alternatif düşünemiyorum. 2015'den beklentim bu aletin fiyatının düşmesi.

Sizlerin beklentileri neler? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıya bekleriz.