Bu tabletler başka

Bugün yazacağım konu tabletler üzerine ama bildiğiniz İpad veya benzeri tabletler değil de çizim tabletleri üzerine.

Mart ayının son Cumartesi günü Fujifilm'in bünyesi altında stüdyoda ışık kullanımı üzerine bir günlük bir ders verdik. Bizim için farklı bir tecrübe oldu. Gökhan ile uzun uzun konuştuğumuz konular üzerine ders vermek de hoşumuza gitti. Sonrasında organizasyon sırasında Fujifilm X-T1 ile çekilen bir kaç karenin post prodüksiyonunu yapmaya giriştim.

Intuos 4

Intuos 4

Bilgisayarı açtık, Photoshop'ı çalıştırdık, Wacom Tabletimizi açtık. Daha dün normal normal çalıştırdığım tabletteki tüm ayarlar gitmiş, benim Wacom tablet mouse pad'e dönmüştü. İşte bu ufak maceradan edindiğim tecrübemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle Wacom tabletler ile tanışmam oldukça uzun bir süre önceye dayanıyor. Şu anda kullandığım tablet üçüncü çizim tabletim ve ikinci Wacom tabletim (Intuos 4) ama toplamda tablet kullanmam sanırım yaklaşık üç aşağı beş yukarı 14-15 seneyi buluyor. Bu teknolojinin ağa babası Wacom ve ilk kullanmaya başladığımda da ne yalan söyleyeyim oldukça zorluk çektim. Zira bilgisayar başında iken fare kullanımına alışık ele kalemle uğraşmak garip geliyor ve genelde kullanıcılar kendilerini zorlamadıklarından pratik olmadığına karar verip bir kenara kaldırıyorlar. Tavsiyem eğer zorlandığınızı hissediyorsanız en az 15 gün kendinize süre verip bilgisayarınızdan farenizi çıkartın ve her işinizi tablet ile yapmaya çalışın. Beyin kendini ne kadar hızlı alıştırıyor siz de şaşıracaksınız.

Wacom tabletlerin farklı pek çok versiyonu var bir veya birden fazlası sizin işinizi görebilir. Bunun için biraz araştırma yapıp rötuş işleri ile uğraşanların yorumlarını alabilirsiniz. Fotoğraf işleyen kişiler ile, grafiker ve illüstratörlerin ihtiyaçları farklı oluyor. Tavsiye alırken kullanan kişinin hangi amaç ile kullandığını da öğrenmeyi ihmal etmeyin. Yeni tablet almayı düşünenler için fotoğraf edit/rötuş yapanlara yönelik benim yorumlarım ise şöyle; öncelikle fotoğrafta en ufak tabletler fazlası ile iyi iş görüyor. Ben çift monitör kullanırkan dahi orta (medium) büyüklükteki tabletim büyük kaldığından ayarlarda etkin alanı ufaltma yoluna gidiyorum. En iyisi derseniz tavsiyem Wacom Intuos Pro olacaktır. Fakat çizimlerin aksine rötuş yaparken basınç hassasiyetinin fazlalığını avantaj olarak görmediğimden eskiden Bamboo olarak adlandırılan şimdi ise "Yeni Intuos" olarak duyurulan ürün pekala ihtiyaça cevap verecektir. Bu ürünün bana göre tek eksisi tanımlama tuşlarının olmaması.

Wacom donanım olarak gerçekten çok kaliteli ürünler çıkartıyor ama nedense bu başarısını yazılım kısmına taşıyamıyor (İkisini birden iyi yapmak Apple'ın iyi becerdiği bir konu). Benim ayarlar uçtuğunda ne olduğunu anlamak için forumlara baktığımda yalnız olmadığımı görmem fazla zamanımı almadı. Wacom sürücülerinde bir çok hata (bug) olduğu kullanıcılar tarafından rapor edilmiş. İşte o kurbanların arasına ben de dahil olmuş oldum. Hatırladığım kadarı ile tabletin ayarlarını tekrar kurmam gerekeceğini anladım zira bu hali ile kullanmanın bir manası yoktu. Teknoloji firmalarında çalıştığım günlerde bana öğretilen mottolardan biri "If it ain't broke, don't touch it" (eğer arızasyı yoksa dokunma) presisibinden hareketle sürücülerini de uzun bir süredir güncellemediğimi de fark ettim.

Joel Grimes'ın ayarları

Joel Grimes'ın ayarları

En son sürücüyü indirip kurdum ve tablet toptan gitti. Bunun sebebini yine forumlarda buldum. Wacom nedense yeni sürücü yüklenmeden önce eski sürücünün kaldırılmasını istiyordu. Birçok yazılım firmasının arka planda hallettiği işi Wacom'un yapamamış olması yazılım tarafında ki zayıflığının başka bir göstergesi. Tekrar sürücüyü kaldırdım bilgisayarı başlattım, yeni sürücüyü kurdum ve bilgisayarı başlattım. Şimdi tablet çalışıyor ama ayarlar hala yok. Bilmeyenler için Wacom Intuos 4 ve sonrasında tabletlerin üzerine programlanabilir tuşlar ekledi. Bu sayede örneğin Photoshop'da en çok kullandığınız düğmeleri bu tuşlara atayıp kullanımınızı hızlandırıyorsunuz. Benim için daha da kritik olan kalem tuşlarına yüklediğim özellik. Üst tuşa Alt+Sağ klik özelliği sayesinde tablete kalemi değdirmeden fırça büyüklüğünü ve sertliğini ayarlayabiliyorum.

Bir buluttur gidiyor ve Wacom'da buna dahil olmuş bulutta ne saklatacağız diye sorunca tablet ayarları durup dururken uçup gidiyor, bu sorunu c-çözmekle uğraşmak yerine tekrar buluttan çağırıp yükleme özelliğini koyalım diye düşünmüşler. Bence isabetli karar olmuş, hesabımı oluşturdum ve ayarlarımı yaptım. Bir daha uçarsa en azından geri yükleme imkanım olacak. Bunu ararken bir de ne göreyim sansasyonel isimler Joel Grimes, Scott Kelby kendi Wacom ayarlarını paylaşıyorlar. İndirip siz de aynen kullanabiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki ayarlarında beni heyecanladıracak bir nokta göremedim. Aksine benim ayarlar bence onlarınkinden daha yaratıcı ve pratik.

Ama kararı size bırakıyorum. Eğer Wacom tablet kullanıyorsanız benim ayarları indirip test edebilirsiniz. Sorunuz olursa e-posta gönderebileceğiniz gibi aşağıdaki yorumlar kısmı üzerinden de irtibata geçebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...