Atölye Başka

Selamlar Herkese,

Atölye Başka'nın NeoRetro Serisi için Nisan ayı içerisinde yaptığımız çekimler 2 gün sürdü. Ürün ağırlıklı çekimlerin yapıldığı ilk günün ardından, ikinci gün de model ile gerçekleştirdiğimiz konsept çekimler yapıldı.

Çekimlerin sanat yönetmenliğini, tasarımcılının yanı sıra art direktörluk de yapan Uğur Şayan yaptı.

Reklam fotoğrafçılığını ve daha da önemlisi ne istediğini bilen bir ekiple çalışmanın rahatlığını bu çekimlerde yaşadığımızı belirtmemiz gerekir. Bu şekilde hem zamanınızı ve enerjinizi istediğiniz şeylere harcıyorsunuz hem de işin hangi bölümlerini çekerek hangi bölümlerini digital olarak çözeceğinize daha sağlıklı şekilde karar verebiliyorsunuz. Çekim öncesinde istenlen açılar, istenilen kombinasyonlar ve en önemlisi de ne olmaması gerektiği netti.

Çekim için temel olarak 3 ışıktan oluşan bir düzen kullandık. Çekilen mobilya durumuna göre 4. veya 5. ışığı eklediğimiz durumlar oldu ama ağırlıklı olarak 3 ışık ile devam ettik. Mobilya vb. ürünler için özellikle aksi bir durum istenmiyorsa en önemli konu ışığın yumuşak ve homojen olması.Bu nedenle de özellikle büyük ışık kaynakları kullanmak gerekıyor. En kilit noktada yukarıdan verdiğiniz ışık ne kadar büyük ve yumuşak olursa o kadar sorunsuz bir ışığa sahip oluyorsunuz. Biz çekimde 1mx2m'lik dikdörtgen bir softbox kullandık. Softbox'ın dışında ki difüsera ek olarak içerisinde 2 kat daha küçük diffuser vardı. Bu iki katman ışığın hem daha yumuşak hem de daha homojen olmasını sağlıyor. Tabi ışığın gücüne de negatif etki yapıyor o nedenle yukarıdaki softbox için mümkün olan en güçlü ışığınızı tercih etmenizde fayda var.

lighting-diagram-1402073040.jpg

Çekeceğimiz ürünlerin çeşitli renklerdeki modelleri için dijital renklerdirme yolunu seçtik. Ancak ürünün renk paletindeki kumaşları aynı ışık ortamında çektikten sonra renk seçimini bu parçalar üzerinden yaptık. Eğer imkan varsa bu şekilde yapmanızı tavsıye ediyoruz. Doğru renkler için için en güvenli yollardan biri bu, ancak sizin doğru renkleri seçmeniz ve yapmanız müsterinizin doğru renkleri göreceği anlamına gelmez. Müsterinin ürünlere baktığı monitörün kalitesi ve kalibrasyon durumu ürünlerin renklerinde değişmelere yol açabilir. O nedenle satış yapılan mecraya bu konuyla ilgili bir uyarı koymak da fayda var.

Tıpkı moda vb. çekimlerde olduğu gibi bu tip çekimlerde de prodüksiyon ve tamamlayıcı unsurlar gerçekten önemli. Biz aksesuarlar için Evdebir'den kıyafetler için de Retrobird Store^dan destek aldık. (Kendilerine teşekkürler) Çekilen ürün ne kadar başarılı ve güzel olursa olsun yan ve tamamlayıcı unsurların katkısını yabana atmayın ve imkan varsa mutlaka bu tür unsurlar kullanın.

NEORETRO_GORSEL.jpg

Çekimlerde Canon 5 D Mark III ve 24-70mm 2.8L lens kullanıldı. 35mm makinalar internet, sosyal medya, çok büyük boyutlarda olmayan baskılar için oldukça yeterli işler veriyorlar. Ancak daha büyük boyutlu tanıtım araçlarında kullanılacaksa o zaman orta format seçeneğini sunmakta fayda var. Biz bu tür durumlarda müsterilerimize ikisi arasındaki farkları ve fiyat opsiyonlarını sunarak bilgilenmelerini sağlıyoruz.